500 bin insan IŞID'den kaçıyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları, Irak'ın Musul kentini ele geçirdikten sonra, kentte en az 500 bin kişinin kaçtığı belirtiliyor.

Irak Şam İslam Devleti IŞİD, Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u günlerce süren çatışmalar sonunda ele geçirdi. Musul'un düşmesinin ardından Irak ordusu silah ve askeri araçlarını bırakarak kenti terketti.

Musul'a giden Irak Kara Kuvvetleri komutanının da helikopterini kentte bırakarak Erbil'e kaçtığı, buradan da havayoluyla Bağdat'a geçtiği ileri sürüldü.

Musul'daki çatışmalarda çok sayıda kişi hayatını kaybederken, birçok askeri araç ve bina da ateşe verildi.

Musul'da kontrolü ele geçiren Irak Şam İslam Devleti IŞİD örgütü ilerleyişini sürdürüyor. Militanlar Musul'dan sonra Kerkük'ün güneyindeki ilçe ve köylere saldırdı.

Riyad ve Havice ilçeleri çatışmasız teslim oldu, Zap bölgesinde ufak çaplı çatışmalar yaşandı.

Peşmerge güçleri ise, IŞİD militanlarının ilçeye sızmasını önlemek için bölgede bulunuyor. İki peşmerge tugayının, Tuzhurmatu ilçesine konuşlandığı belirtildi.

Irak Hava Kuvvetleri, Musul yakınlarında örgüte ait bazı mevzileri vurdu, Irak ordusu kenti geri almak için hazırlık yapıyor.

IŞİD'in dün Musul'u ele geçirmesi sonrası kentte en az 500 bin kişi kaçtı. Musul'dan kaçanlar için Hevlêr'de kamp alanları oluşturuluyor.

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, parlamentodan olağanüstü hal ilan etmesi için yetki istedi.

Musul'un IŞİD'in kontrolüne geçmesinin ardından konuşan Başbakan Nuri el Maliki, "Musul'un teröristlerin kontrolünde olmasına izin vermeyeceğiz" dedi.

BM, Arap Birliği ve Avrupa Birliği'nden destek isteyen Maliki, gönüllülere de 'Irak ordusuna katılmaları' çağrısında bulundu.

Kaynak:
düşmanın düşmanı her zaman dost olmaz
 // ömer
ışid suriye'de çocukarı , kadınları hatta hayvanları katlederken Barzani ve sempatizanları ( rudav, amcası peşmerge komutanı olan bazı yazarlar ) suriyede bir katliam olmadığını , PYD nin propaganda yaptığını söylüyorlardı .
Şu anda Neçirvan, Rudav ve Peşmerge komutanın yeğeni yazarlar ne düşünür. Yoksa IŞİD hala kendilerine çok uzaktamı...
11 Haziran 2014 Çarşamba 12:28
kurdevari
 // xxx
Maliki bölgeyi bilerek bıraktı! Halk Işıd ın şakacıktan ordusundan kaçmadı! iki bin milisle koca musulu ele keçirdi ve kontrol mü edecek ? Hayır halk Maliki nin bilinçli politikasından dolayı göçtü. Maliki Abd Bm Abd nin desteğini hem ekonomi hemde siyasi olarak tazelemek için ve o bölgelere tekrar girip terörizm üreterek sunileri sindirmek için bilinçli olarak bıraktı. Kürtler akılı olup ulusal birliği kesinlikle gerçekleştirmeli. yeter parti çıkarı savaşlarından bıktık!!! gerek kurd yek bın....
11 Haziran 2014 Çarşamba 11:50
olabilir
 // bence
bence taş ve havai fişek atın...
11 Haziran 2014 Çarşamba 11:24